Zegarki do nurkowania – czym się charakteryzują Wady i zalety

Niegdyś zegarki były bardzo czułe na kontakty z wodą. Nawet niewielki deszcz czy krople wody spadające na zegarek w trakcie mycia rąk, groziły zalaniem mechanizmu. Dziś problem ten już od lat nie obowiązuje, a od jakiegoś czasu pojawiają się modele zegarków, które bezproblemowo i bez żadnych konsekwencji można zanurzyć również w wodzie. Zegarki do nurkowania od lat pojawiają się w ofertach znanych i cenionych producentów.

Krótka charakterystyka

Zegarki do nurkowania to specjalna grupa produktów, które posiadają charakterystyczne właściwości. Najważniejszą cechą tych modeli jest całkowita wodoszczelność, które nie dopuszcza do przedostawania się wody wewnątrz mechanizmu. Zegarek nurkowy zwykle posiada charakterystyczne dla siebie oznaczenie 200M. W praktyce oznacza to, że zegarek jest przystosowany do pływania i nurkowania z akwalungiem na głębokości maksymalnie 200 metrów. Do nurkowania z butlą na głębokość kilkudziesięciu metrów pozwala oznaczenie 300M. Większe wartości to już specjalistyczny sprzęt dedykowany profesjonalnym nurkom. Wybierając zegarek do nurkowania, należy zwrócić szczególną uwagę na to, z jakich materiałów został on wykonany. Biorąc pod uwagę warunki jakie panują na głębokości na poziomie 200 metrów i więcej, gadżet narażony jest na zmianę ciśnienia i jego znaczny wzrost. Dlatego też tego rodzaju akcesoria muszą być wykonane wyłącznie z trwałych i wytrzymałych materiałów, jak na przykład włókno węglowe czy szafirowe szkło. Funkcjonalnym i docenianym przez użytkowników rozwiązaniem jest wykorzystanie fluorescencyjnych wskazówek i indeksów, które ułatwiają sprawdzanie godziny w ciemnościach. Dodatkowe funkcje, jakie często pojawiają się w przypadku tych zegarków to stopery i datowniki.

Producenci zegarków do nurkowania

Liderem wśród producentów zegarków do nurkowania jest marka Casio G-Shock. Firma tworzy zegarki o rozpoznawalnym na całym świecie designie, który wyróżnia się wysoką funkcjonalnością w tej materii. Marką, o której nie sposób tu nie wspomnieć jest też Seiko. Zegarki Seiko Pad znane są ze swej niezawodności, a obecnie w jednej z międzynarodowych organizacji zegarki te stały się miernikiem dla zrzeszonych tam nurków. Zegarki do nurkowania wykonane są z tworzyw odpornych na działanie wody i posiadają paski ze specjalnego tworzywa lub żywicy. Wiele osób twierdzi jednak, że wadą zegarków do nurkowania jest ich sportowy wygląd. Wbrew powszechnej opinii zegarki do nurkowania to jednak nie tylko design, który pasuje wyłącznie w przypadku luźnych stylizacji. Modele tego rodzaju zegarków o nieco bardziej eleganckim charakterze proponują chociażby marka Citizen czy Atlantic, które oferują funkcjonalność w dystyngowanym wydaniu. Zegarki wszystkich powyższych marek posiadają wiele zalet, a dotychczasowi użytkownicy pozostawiają na ich temat wyłącznie pozytywne opinie. Wszystkie powyższe marki tworzą wyjątkowe produkty, które świetnie sprawdzają się nie tylko podczas pływania czy podczas zajęć fitness na basenie, ale również podczas nurkowania w dużych akwenach wodnych.
Wszelkie prawa zastrzeżone ©