Zapięcie motylkowe w skórzanym pasku zegarka – wady i zalety

Zapięcie motylkowe kojarzone jest na ogół z bransoletami, niemniej jednak niektórzy producenci wykorzystują je także w modelach, które zawieszone są na paskach skórzanych. Jakie wady, a jakie zalety ma takie rozwiązanie? O tym poniżej.
Na początku należy wspomnieć, iż noszący zegarki dzielą się na fanów bransoletek i skórzanych pasków, niemniej jednak o wybraniu zegarka nie decydują tylko nasze indywidualne preferencje. Sposób zawieszenia koperty nierzadko związany jest przeznaczeniem wybranego modelu. W zegarkach mających charakter sportowy częściej spotyka się bransolety albo też paski wykonane z tworzywa. Analogicznie rzecz ujmując, garniturowe czy eleganckie zegarki zawieszone będą na skórze naturalnej.

Zapięcie motylkowe do zegarka ze skórzanym paskiem

Porównując paski i bransolety, jako jedną z pośród najbardziej istotnych wad, zaraz po niewielkiej odporności na wodę, wskazuje się dość szybkie niszczenie skóry naturalnej. Niewątpliwie żywotność pasków może być przez nas skutecznie przedłużana. Wystarczy właściwie go oczyszczać i pielęgnować, aby służył nam bardzo długo.

Jednej rzeczy na pewno nie będziemy w stanie powstrzymać – mechanicznego niszczenia się skóry przez nierzadkie przekładanie jej poprzez klamerkę, niemniej jednak na to również znajdzie się rozwiązanie – wspomniane zapięcie motylkowe. Jest to najważniejszą zaletą tegoż rozwiązania.

Skórzany pasek do zegarka z zapięciem motylkowym – takie rozwiązanie to nic innego, jak to zastosowane w bransoletach, z tym, iż mechanizm metalowy zaczepiony jest nie o tytan, czy stal, ale właśnie o skórę. Po otwarciu zapięcia, przy pomocy przycisku albo też odciągnięciu zamka, pasek nie będzie rozpinał się do końca, a utworzy rodzaj pętli, poprzez którą można przełożyć swoją dłoń.

Wadą zapięcia na klamrę, nad którym zapięcie motylkowe ma zdecydowaną przewagę, jest również ograniczony komfort w trakcie zakładania, czy wyrabianie się otworów.

Zapięcie motylkowe w prestiżowych zegarkach

Zapięcie motylkowe posiada jedną wadę – jego produkcja nierzadko jest droższa aniżeli w wypadku klamry tradycyjnej, dlatego na tego rodzaju rozwiązanie pozwalają sobie głównie tak zwane marki prestiżowe. Tym samym można je znaleźć głównie w ofercie producentów i firm szwajcarskich, które zajmują się produkcją eleganckich zegarków dedykowanych wymagającym odbiorcom.

Komfort użytkowania

Pośród wielu zalet zapięcia motylkowego z pewnością można wymienić komfort użytkowania, ale i zakładania zegarka, tym bardziej przez osoby mające ograniczoną sprawność manualną. W tymże przypadku pozorna trudność to właściwe dopasowanie jego rozmiaru do obwodu naszego nadgarstka, tak samo jak ma to miejsce w wypadku bransolet. Później zapinanie czasomierza stanowi jedną z przyjemniejszych, a przy tym łatwych czynności.

Wartym podkreślenia jest również fakt, iż zapięcie motylkowe zabezpieczy zegarek przed jego zgubieniem. Rozpięcie się tego rodzaju klamry tylko poluzuje pętlę, zatem zegarek zamiast spaść, zatrzyma się na dłoni.
Wszelkie prawa zastrzeżone ©